Akıllı Denge Yeleği Projesi

Bu AR-GE projesi sonunda NarmorX, Nerites ve Nixie ürünleri BURC'un tescilli markası olan Innovasub markası ile ürelmiş ve satışa sunulmuştur.

Akıllı Denge Yeleği Projesi

Akıllı denge yeleği projesi TUBITAK TEYDEB tarafından 3130581 nolu proje olarak desteklenmiştir. 2013 yılında başlayan proje 18 ay sürmüştür.

Proje Özeti:

Günümüzde sportif dalıcıların vazgeçilmez donanımı haline gelen ekipman "Denge Yeleği"dir. Denge yeleği sayesinde dalgıç her derinlikte "nötr" yüzerliğe sahip olur. Denge yeleği aynı zamanda bir güvenlik donanımıdır. Acil durumda dalgıcı yukarı çıkarmak için yeleğin şişirilmesi standart sualtı kurtarma eylemidir. Bu AR-GE projesinin amacı kurtarma eylemini otomatik gerçekleştiren denge yeleği imal etmektir. Divers Alert Network (DAN) dalış kaza istatistiklerine göre, ölüm ile biten dalış kazalarında en önemli yüzdeyi boğulmalar oluşturur. Sualtında karşılaşılan sorun her ne olur ise olsun, dalıcının zaman kaybetmeden yukarı alınması gerekir. Ancak bu işlem sırasında daıcının doğru konumda olmaması akciğer
hasarına neden olur. Bu proje kapsamında iki hedef bulunmaktadır:

İlk hedef, piyasada satılan denge yeleklerinin alçak basınç girişine takılan bir cihazdır. Bu modül dalıcının her nefes alış verişinde oluşan basınç düşmelerini takip edecek, eğer nefes alıp verme durur ise öncelikle belirli bir süre boyunca tiz keskin ses çıkararak ve ışıklı ikaz ile etraftaki dalgıçları yardıma çağıracaktır. Bekleme süresi dekompresyon statüsüne, dip zamanına, derinliğe ve derinlik artışına baglı olarak değişecek, bu süre zarfında derinlik azalması olmaz ise denge yeleğini otomatik olarak şişirerek dalıcıyı yukarı kontrollü bir hız ile ve doğru konumda getirecektir.

İkincil hedef ise daha ergonomik, daha dengeli, ek işlevleri olan ve daha güvenli bir yelek sistemi geliştirmektir.

Bu proje sonunda aşağıdaki ürünler ortaya çıkmıştır ve BURC'un tescilli markası olan INNOVASUB markası ile üretilmiştir:

  • Nerites

Hem yazılım hem de donanım bakımından dalış sektöründe bir çok yenilikçi özelliğe sahip olan Nerites, dalış sektöründeki gelişmelere yön verecek türden bir AR_GE projesidir.

Projenin detayları şu şekildedir:

Günümüzde sportif dalıcıların vazgeçilmez donanımı olan denge yeleği (BC), dalıcının her derinlikte nötr yüzerlikte olmasını sağlayan ve güvenlik için önemi azımsanmayacak olan bir ekipmandır zira acil durumda dalgıcı yukarı çıkarmak için yeleğin şişirilmesi standart bir sualtı kurtarma eylemidir. Ölüm ile biten dalış kazalarında en önemli yüzdeyi boğulmalar oluşturmaktadır. Sualtında karşılaşılan sorun her ne olur ise olsun, dalıcının zaman kaybetmeden yukarı alınması gerekir. Ancak bu işlem sırasında daıcının doğru konumda olmaması akciğer hasarına neden olmaktadır.

Bu AR-GE projesi, kurtarma eylemini otomatik gerçekleştiren denge yeleği imal etmek amacıyla başlamıştır.

Bu proje kapsamında şu iki durum gözetilmiştir:

İlk hedef, piyasada satılan denge yeleklerinin alçak basınç girişine takılacak bir cihazdır. Bu modül dalıcının her nefes alış verişinde oluşan basınç düşmelerini takip edecek, eğer nefes alıp verme durur ise öncelikle belirli bir süre boyunca tiz keskin ses çıkararak ve ışıklı ikaz ile etraftaki dalgıçları yardıma çağıracaktır. Bekleme süresi dekompresyon statüsüne, dip zamanına, derinliğe ve derinlik artışına başlı olarak değişecek, bu süre zarfında derinlik azalması olmaz ise denge yeleğini otomatik olarak şişirerek dalıcıyı yukarı doğru kontrollü bir hız ile ve doğru konumda getirecektir.

İkincil hedef ise daha ergonomik, daha dengeli, ek işlevleri olan ve daha güvenli bir yelek sistemi geliştirmektir.

Daha detaylı bilgi için: https://www.innovasub.com/products/nerites/

  • NarmorX

TUBİTAK projesi kapsamında Nerites ürünü AR-GE çalışmaları devam ederken, güvenli ve konforlu dalış çalışmalarının detaylandırılması sırasında yeni fikirler üretilmiş ve bunun sonucunda NarmorX doğmuştur.

NarmorX, yüksek kaliteli, estetik tasarımı, konfor, güvenlik ve ergo dinamik açıdan yüksek standartlarda, son sualtı teknolojileri ile donatılmış yeni nesik scuba ekipmanı olarak üretilmiştir. Çift tüplü, 2. kademe regülatör ve çift mano metreye sahip ve ayrıca her pozisyonda şişirebileceğiniz ve söndürebileceğiniz pnömatik bir şişirici olan BC inflatörü ile donatılmış olarak SCUBA için en hafif çözümü sunmaktadır. NarmorX gelecekteki spor dalış ekipmanları için standardı belirleyecek bir üründür.

Daha detaylı bilgi için: https://www.innovasub.com/products/narmorx/

  • Nixie

Nixie SCUBA Seti, eksiksiz bir donanıma sahip, dalışa hazır, kolay ve hafif kompakt ekipmandır. Küçük teknelerde, yatlarda, gemi turlarında veya dalış okullarında sığ dalışlar yapmak, küçük tekne araştırmaları, acil durumlar vb. gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaya uygundur. Kullanıcı yeleği kolayca giyilip hemen dalış yapılabilir.

Daha detaylı bilgi için: https://www.innovasub.com/products/nixie/