K2002 Belgesel

31 Temmuz 2002 de başlayan araştırma gezisi de Kaçkar Büyük Deniz Gölü’nde gerçekleşti.

K2002 Belgesel

Kaçkar İrtifa Dalışları - Belgesel

31 Temmuz 2002 de başlayan araştırma gezisi de Kaçkar Büyük Deniz Gölü’nde gerçekleşmiştir. Son gezinin temel hedefi yarı kapalı devre solunum aygıtlarının denemesi idi.

Yarı kapalı devrelerin yüksek irtifada kullanılmasının aşağıdaki avantajları mevcuttur:

Donma sorunları yoktur
Isı kaybını önlerler
Nitrox kullanımı ile birlikte dip zamanı uzar yüzey beklemeleri azalır
Gaz tasarrufu sağlar

Ancak bunların yanısıra bu cihazlar 3500 metre yükseklikte denenmemiştir. Kaçkar 2002 de Aqualung/Drager Black Dolphin yarı kapalı devreleri kullanılmıştır.

İrtifaya uyum sağlamak amacı ile Olgunlar (2200 m) Köyünde 1 gece geçirilmiştir. Ertesi gün katırlara yüklenen dalış malzemeleri 3412 m irtifaya 7 saatte çıkarılmıştır.

K’2002, önceki araştırmalara göre çok daha geç bir tarihte başlamasına rağmen, yolun karla kaplı olması ulaşımı olumsuz yönde etkilemiştir; 8 katırla taşınan dalış ve kamp malzemesi zaman zaman kar üzerinde yol almıştır.

Büyük bir kısmı buzla kaplı olan gölün kıyısına 3 dome ve 1 mutfak çadırından oluşan kampı kuran ekip dalışlara başlamak için ertesi günü beklemiştir.
Su sıcaklığı 0 (sıfır) derece idi. Yarı kapalı devreyi kuru elbise ile kullanan dalıcıya açık devre Scuba kullanan bir dalıcı eşlik etti. Açık devre kullanan dalıcı Oceanic 3 parça elbise giymesine rağmen 28. dakika sonunda soğuk nedeni ile dalışı sona erdirmiştir (3 mm başlıklı yelek, 5 mm tek parça ve 5 mm başlıklı shorty). Aynı dalıcı ertesi gün, bu kez yarı kapalı devre kullanarak Oceanic elbisenin sadece 2 parçası ile dalışa başlamış (5 mm tek barça ve 3 mm başlıklı yelek) 30 dakika boyunca soğuktan şikayet etmediği gibi, aynı donanım ile ardışık bir dalış daha yapmıştır. Yarı kapalı devreler soğuğa karşı önemli bir avataj sağlamaktadır.

K’2002 ile ilgili daha detaylı bilgi ve çekilen belgesel SBT 2002 de sunulmuştur.